Slideshow Administration

Aldwickbury School

Sports Fixtures

Please see below sports fixtures for Easter term 2019. Further details are available on the school calendar and there is a filter for your convenience. Please see individual team sheets for more specific return times. 

Date

Start Time

Event

Location

12/01/2019

12:30

U13 IAPS Basketball

Trinity School, Croydon

14/01/2019

14:00

Cross Country - York House (a)

York House

14/01/2019

16:30

Swimming Gala v Lochinver House, Lockers Park, Heath Mount (Yrs 3-8) (h)

Aldwickbury School

16/01/2019

14:30

Rugby v Lockers Park U12A&B, U10A&B (h)

Aldwickbury School

16/01/2019

14:30

Rugby v Lockers Park U13A&B, U11B (a)

Lockers Park

18/01/2019

14:00

Years 5-8 Hockey Coaching with Rob Schilling, USA International

Astro

19/01/2019

10:00

Rugby v Haileybury U13A&B, U12A&B (a)

Haileybury School

21/01/2019

16:00

Hockey v Kingshott 1st VII, U11A (a)

Kingshott

21/01/2019

18:00

Years 3 to 6 Sabre Storm v St Columba's (a)

St Columba's

23/01/2019

14:30

Rugby v Lochinver House U13A&B, U10A&B (h)

Aldwickbury School

23/01/2019

14:30

Rugby v Lochinver House U12A, U11A&B (a)

Lochinver House

23/01/2019

14:30

Hockey v Beechwood Park 2 x U13 Hockey teams (a) & (h)

Beechwood Park

23/01/2019

14:30

Chess v Lochinver House (a)

Lochinver House

24/01/2019

15:45

Chess v Lockers Park (a)

Lockers Park

25/01/2019

14:00

Beechwood Park Cross Country U13, U11, U9 (a)

Beechwood Park

26/01/2019

13:30

Hockey v St Albans School U13A (a)

Woollams Playing Fields

26/01/2019

09:30

Eastern Regional Fencing Finals

Stevenage Arts & Leisure Centre

28/01/2019

16:30

Swimming Gala v Kingshott, Beechwood Park (Yrs 4-8) (h)

Aldwickbury School

28/01/2019

18:00

Years 3 to 6 Foil Storm v Radlett (a)

Radlett Prep

30/01/2019

14:30

Rugby  v Westbrook Hay/St Columbas College U13A, U10A-E (h)

Aldwickbury School

30/01/2019

14:30

Rugby v Westbrook Hay/St Columbas College U12B, U11A-E  (a)

Westbrook Hay

31/01/2019

14:30

Rugby v Lochinver House Yr 4 (h)

Aldwickbury School

02/02/2019

09:00

Herts Schools Athletics Association Cross Country Champs

Westminster Lodge

04/02/2019 16:20 u12 District League Basketball v Samuel Ryder (a) Samuel Ryder School

06/02/2019

14:30

Rugby v Heath Mount U13A&B,  U10A-D (h)

Aldwickbury School

06/02/2019

14:30

Rugby v Heath Mount U12A, U11A/B, B/C, C/D (a)

Heath Mount School

07/02/2018

14:30

Rugby v St Columba's College & Kingshott Yr 4 (a)

St Columba's

08/02/2019

10:00

U13 IAPS Hockey qualifying tournament - Cheltenham

Cheltenham

08/02/2019

13:30

U11 County Hockey Tournament - Oaklands College

Oaklands College

09/02/2019

10:00

Hockey v St Albans School U12B&U11A (10am), U13B&U12A (11am) (a)

Woollams Playing Fields

10/02/2019

10:00

Trip to UK Indoor Athletics, Birmingham

 

11/02/2019

13:30

U13 County Hockey Tournament - Oaklands College

Oaklands College

11/02/2019

16:20

U13 District League Basketball v Samuel Ryder (a)

Samuel Ryder School

11/02/2019

18:00

Years 3 to 6 Sabre Fire v Beechwood Park (h)

Aldwickbury School

13/02/2019

14:30

Rugby v York House U12B, U11A-C (h)

Aldwickbury School

13/02/2019

14:30

Rugby v York House U13B, U10A-D (a)

York House

13/02/2019

14:30

Rugby v Merchant Taylors U13A, U12A (a)

Merchant Taylors School

14/02/2019

16:30

Years 7 and 8 Swimming Sports

 

15/02/2019

13:00

Years 3 and 4 Swimming Sports

 

15/02/2019

14:45

Years 5 and 6 Swimming Sports

 

25/02/2019

18:00

Years 3 to 6 Sabre Storm v Beechwood Park (h)

Aldwickbury School

26/02/2019

10:00

IAPS U11 Hockey Tournament at Haileybury (a)

Haileybury School

26/02/2019

16:20

District League Basketball v Marlborough (a)

Marlborough School

26/02/2019

15:00

Rugby v Kingshott Yr 3 (h)

Aldwickbury

27/02/2019

14:30

Rugby v Kingshott U12A, U10A-C (h)

Aldwickbury School

27/02/2019

14:30

Rugby v Kingshott U13A, U11A&B (a)

Kingshott

28/02/2019

16:30

IAPS Swimming Regional Qualifier

Pool

01/03/2019 14:00 1st XI Cricket Coaching Haileybury

02/03/2019

10:00

U13A&B Rugby v Berkhamsted School (h)

Aldwickbury School

02/03/2019

08:00

British School Team Fencing Championships

Royal Masonic School for Girls

04/03/2019

16:20

District League Basketball v Nicholas Breakspear (a)

Nicholas Breakspear

04/03/2019

18:00

Years 3 to 6 Foil Fire v Chesham (a)

Chesham Prep

06/03/2019

14:30

Rugby v St Martin's U12, U10A&B (h)

Aldwickbury School

06/03/2019

14:30

Rugby v St Martin's U13, U11A&B (a)

St Martin's

06/03/2019

14:30

Hockey v St Martin's U13 (h), U11 (a)

St Martin's/Astro

07/03/2019 16:30 District League Basketball U12 & U13 v Verulam School Verulam School

06/03/2019

14:30

Rugby v St Columba's College U10C&D (h)

Aldwickbury School

06/03/2019

14:30

Rugby v St Columba's College U11C&D (a)

St Columba's College

08/03/2019

07:00

U11 Regional Hockey Finals - Greshams

Greshams, Holt, Norfolk

11/03/2019

18:00

Years 3 to 6 Foil Fire v Maple (h)

Maple

12/03/2019

08:00

U13 Hockey Regional Finals - Redbridge

Redbridge Hockey Club

13/03/2019

14:00

U12A Hockey tournament at Oakham School (a)

Oakham School

13/03/2019

14:30

Rugby v Beechwood Park U13B, U11A-C (h)

Aldwickbury school

13/03/2019

14:30

Rugby v Keble U13A (h)

Aldwickbury school

13/03/2019

14:30

Rugby v Beechwood Park U12B, U10A/B. B/C, C/D (a)

Beechwood Park

13/03/2019

14:30

Hockey v Beechwood Park U13 (h) U13 (a)

Beechwood Park/Astro

14/03/2019

14:30

Year 4 Rugby v Edge Grove & St Columba's College (a)

St Columba's College

15/03/2019

13:00

Beechwood Park U11 Rugby 7s Festival of Rugby

Beechwood Park

18/03/2019

17:45

IAPS National U13 Hockey Finals 

Millfield School

18/03/2019

18:00

Years 3 to 6 Foil Storm v Fleetville (h)

Aldwickbury School

18/03/2019

18:00

Years 3 to 6 Sabre Fire v Aboyne Lodge (a)

Aboyne Lodge

20/03/2019

14:30

Haileybury Rugby 7s Tournament U13

Haileybury School

20/03/2019

14:30

Rugby v Edge Grove U12A, U11A-D (h)

Aldwickbury School

20/03/2019

14:30

Rugby v Edge Grove U12B, U10A-D (a)

Edge Grove

21/03/2019

14:00

Edge Grove Rugby Tournament - Year 4

Edge Grove

25/03/2019

14:00

Colts Section Cross Country

Aldwickbury School

27/03/2019

14:30

Rugby v Manor Lodge U11A-C, U10A (a)

Manor Lodge School

27/03/2019

15:10

Senior Section Cross Country

Aldwickbury School

28/03/2019

15:10

Inter-school Cross Country Relay

Aldwickbury School
29/03/2019 09:00 Rosslyn Park Sevens (U13) Rosslyn Park RFC

11/04/2019

 

IAPS Chess Competition

Twickenham Prep School

.

 

Please see below sports fixtures for Summer term 2019. Further details are available on the school calendar and there is a filter for your convenience. Please see individual team sheets for more specific return times. 

Date

Start time

Fixture

Location

25/04/2019

16:15

Tennis U13A v St Albans (h)

Aldwickbury

27/04/2019

10:00

Cricket v Haileybury 1st, 3rd XI (a)

Haileybury

27/04/2019

10:00

Cricket v Haileybury 2nd XI (h)

Aldwickbury

30/04/2019

18:00

Section Ski races - Gosling

Gosling

01/05/2019

14:15

Cricket v St Martin’s 2nd XI, Colts A (Redbourn CC) & C (h)

Aldwickbury

01/05/2019

14:15

Cricket v St Martin’s 1st XI, Colts B (Harefield CC) & D (a)

St Martin's School

02/05/2019

14:15

York House Year 4 Swimming Gala (a)

York House School

02/05/2019

16:30

Tennis v Kingshott u13 & u11 A, B, C (h)

Aldwickbury

04/05/2019

08:30

British Youth Fencing Championship

Sheffield

04/05/2019

10:00

York House Cyclo-Cross Event (yr 6-8) (a)

York House School

07/05/2019

16:30

Swimming Gala v Kingshott (yr5-8) (h)

Aldwickbury

08/05/2019

14:30

Senior and Colts Section Cricket and Senior Tennis Semi Finals

 

09/05/2019

16:15

Tennis U13A v Marlborough (h)

Aldwickbury

09/05/2019

16:30

Table Tennis v Edge Grove u13 & u11 A, B, C (a)

Aldwickbury

10/05/2019

14:00

ESAA Track and Field Cup (TBC)

Woodside Park Athletics Track

10/05/2019

15:00

Tennis U11 Herts Tennis competition at Royal Masonic, Rickmansworth

Rickmansworth

11/05/2019

11:00

Cricket v Beechwood Park 2nd XI (h)

Aldwickbury

11/05/2019

11:00

Cricket v Beechwood Park 1st XI, Colts A & B (a)

Beechwood Park

12/05/2019

09:00

ERSA Skiing at Ipswich

Ipswich

13/05/2019

09:00

SATIPS Ski - Hemel Hempsted

SnowZone Hemel Hempsted

15/05/2019

14:30

Cricket v Heath Mount 2nd XI, Colts A (Redbourn CC), C, D

Aldwickbury School

15/05/2019

14:30

Cricket v Heath Mount 1st XI, 3rd XI, Colts B, E

Heath Mount

15/05/2019

16:30

County League Athletics

Westminster Lodge

16/05/2019

14:15

Cricket v Lochinver House Yr 4 (h)

Aldwickbury

16/05/2019

16:30

Tennis v Beacon U13A-D (a)

The Beacon

17/05/2019

14:00

ESAA Track and Field Cup (TBC)

Woodside Park Athletics Track

17/05/2019

14:00

IAPS Fencing Championships, Millfield

Millfield School

18/05/2019

09:45

Road to Wimbledon

Aldwickbury School

19/05/2019

08:00

IAPS Fencing Championships, Millfield

Millfield School

20/05/2019

16:30

Swimming Gala v Edge Grove, Lockers Park, Westbrook Hay (h)

Aldwickbury School

22/05/2019

14:30

Cricket v Westbrook Hay 1st XI, Colts A (Redbourn CC), C (h)

Aldwickbury

22/05/2019

14:30

Cricket v Westbrook Hay 3rd XI, Colts B, D (a)

Westbrook Hay

23/05/2019

14:15

Year 4 Cricket v Edge Grove (a)

Edge Grove

23/05/2019

16:15

Tennis U13A v Parmiter's (h)

Aldwickbury

23/05/2019

17:30

U13 Golf tournament at Westbrook Hay

Westbrook Hay

25/05/2019

09:00

IAPS Tennis Championships at Rugby School

Rugby School

04/06/2019

16:15

Tennis U13A v Roundwood (h)

Aldwickbury

05/06/2019

14:30

Cricket v Lochinver House 2nd XI, Colts A (Redbourn CC), B (h)

Aldwickbury

05/06/2019

14:30

Cricket v Lochinver House 1st XI, Colts C (a)

Lochinver House

05/06/2019

16:30

County League Athletics

Westminster Lodge

06/06/2019

14:00

Year 3 Cricket v Manor Lodge & Heath Mount (h)

Aldwickbury

08/06/2019

09:00

Herts Schools Athletics Track and Field Champs

Jarman Park Athletics Track

08/06/2019

13:00

IAPS Swimming National Finals

London Aquatics Centre

09/06/2019

09:30

Bedford School U11 6-a-side Cricket Tournament

Bedford School

10/06/2019

10:15

London Area Prep School Athletics, Thames Valley Athletics Centre

Eton

10/06/2019

16:15

Tennis v St Albans High School Year 3/4 (h)

Aldwickbury

12/06/2019

13:00

Tennis U9 Herts tennis competition

St Albans tennis club

12/06/2019

14:30

Cricket v Kingshott 2nd XI (Redbourn CC), Colts A, C, D (h)

Aldwickbury

12/06/2019

14:30

Cricket v Kingshott 1st XI, 3rd XI, Colts B (a)

Kingshott School

13/06/2019

14:15

Cricket v Kingshott (Year 4) (h)

Aldwickbury

14/06/2019

15:10

Leavers' Triathlon

Aldwickbury School

15/06/2019

08:30

English Youth Fencing Championship

Hatfield

16/06/2019

09:30

IAPS Triathlon

Monkton Combe

17/06/2019

15:00

Year 5 - 8 Athletics Sports

Aldwickbury

18/06/2019

13:45

Years 3 and 4 Athletics Sports

 

19/06/2019

14:30

Cricket v Edge Grove 1st XI, 3rd XI (Redbourn CC), Colts C & D (h)

Aldwickbury School

19/06/2019

14:30

Cricket v Edge Grove 2nd, 4th (Aldenham CC), Colts B & E (a)

Edge Grove

19/06/2019

14:30

Haileybury School 6-a-side Cricket Tournament - Colts A

Haileybury

22/06/2019

14:00

Cricket v Lockers Park 1st XI (h)

Aldwickbury School

24/06/2019

10:00

Berkhamsted School 6-a-side Cricket Tournament- Colts A

Berkamhamsted School

24/06/2019

16:15

Tennis v St Albans High School Year 5 & 6 (h)

Aldwickbury

25/06/2019

14:00

Cricket v St Columba's College - Year 3 (h)

Aldwickbury

26/06/2019

13:00

IAPS U13 Cricket Finals - Hall Grove School (if qualified)

Hall Grove School

26/06/2019

14:30

Cricket v Bishops Stortford  2nd, 4th XI (Redbourn CC), Colts C & D (h)

Aldwickbury

26/06/2019

14:30

Cricket v Bishops Stortford  1st, 3rd XI, Colts A & B (a)

Bishops Stortford

01/07/2019

08:00

National Prep Schools’ Athletics Final, Birmingham

 

03/07/2019

09:00

Pre-Prep swimming display

Swimming Pool

03/07/2019

14:00

U13A Tennis League Finals (if qualified) (a)

Queenswood

03/07/2019

14:30

Cricket v Beechwood Park 1st XI, 4th XI, Colts B (Redbourn CC), C (h)

Aldwickbury

03/07/2019

14:30

Cricket v Beechwood Park 2nd, XI, 3rd XI, Colts A, D, E (a)

Beechwood Park

08/07/2019

13:00

Pre-Prep Sports Day

 
Aldwickbury School

In This Section